Inner Wheel Morava, z.s. | E-mail: iiw.cz.morava@gmail.com | Telefon: +420 607 602 059
 

Inner Wheel – něžný člen rodiny Rotary


Něco z historie
Dne 15. listopadu 1923 se v tureckých lázních v Manchesteru sešlo 27 manželek místních rotariánů, aby diskutovaly o možnostech podpory činnosti Rotary. Hlavní slovo měla energická dáma, Margarette Goldingová, zdravotnice a podnikatelka. Přišla s myšlenkou pevně zakotvit toto angažmá do klubové struktury se stejnými hodnotami a cíli jako má Rotary a tím učinit své aktivity efektivnější a spolehlivější a současně upevnit vznikající přátelství.

Tehdy nebyla žádná sociální síť. Proto manželky manchesterských rotariánů vyvíjely svou činnost všude tam, kde byla nouze a vytvářely nové pracovní skupiny, pozdější kluby.

V roce 1934 byly založeny první Inner Wheel kluby mimo Velkou Británii. V Austrálii, na Novém Zélandu, v Jižní Africe a v Kanadě. Brzy na to došlo k rozšíření na evropskou pevninu založením klubů v Norsku a Holandsku. Dnes hnutí působí ve více než stovce zemí.

Cíle a pravidla hnutí
Cíle a zásady Inner Wheel klubů jsou velmi podobná rotariánským. Služba potřebným, mezinárodní porozumění a pěstování přátelství. Kluby jsou autonomní a jsou organizovány v distriktech. Scházejí se jednou měsíčně. Členství je striktně vyhrazeno ženám.

A co v našich zemích?
Inner Wheel Club Morava je prvním klubem v České republice. V třebíčském Rotary klubu našla myšlenka mezi partnerkami členů porozumění. Oslovily manželky brněnských rotariánů, které se záhy přidaly. Sponzorským Rotary klubem se stal RC Třebíč.

Bylo v tom trochu symboliky, že se ustavující schůze klubu odehrála v lázních, stejně jako při založení prvního klubu. A vede si dobře. O partnerství požádaly dámy z Frankfurtu nad Mohanem. Do rodiny International Inner Wheel byl moravský klub přijat 8. října 2014.

Datum slavnosti převzetí charty bylo stanoveno na 7. březen 2015.

Inner Wheel klub Morava si jako první cíl zvolil podporu mladé sportovkyně – vozíčkářky Petry Pokorné. Začínala vrhem koulí a diskem. A úspěšně. V roce 2009 zvítězila ve vrhu koulí ve své kategorii na mistrovství republiky v Březejci. Nyní se soustřeďuje na hod oštěpem, loni v září byla na M ČR stříbrná, a na vozíčkářský sprint, kde obsadila bronzovou příčku. V sezóně pilně trénuje v Březejci. Trenérka Monika Doskočilová dobře ví o její touze startovat na Paralympijských hrách. A moravský klub se rozhodl pomoci její velký sen uskutečnit.

Marie Rynešová, prezidentka IWC Morava

 

Kalendář akcí